Zénóval a zombiapokalipszisről beszélgetünk a buszon, angolul. Elmagyarázza nekem, hogy hogyan kell eljárni, ha jönnek a zombik. Én mit tennék? „Megkérném őket, hogy várjanak, amíg befejezem a kávémat.” Ha mindenki benne van és Péter bá is megengedi, akkor ebben a félévben megnézhetnénk egy jó zombis filmet. Bekapcsolódik a beszélgetésbe egy kilencedikes úriember is. A buszmegállótól az iskoláig el is meséli, hogy ő hogy áll az angollal. Neki is megemlítem, hogy két hét múlva már fogom őket hivatalosan is tanítani mindössze egy plusz órában. Örülök neki, hogy Lilla mellett megismertem még egy lelkes tanulót ebből az osztályból.
A mai első dupla óra meglehetősen tanulságos. Mindamellett, hogy egyre többféle feladattípussal és módszerrel tudom megragadni a figyelmet, két fontos dolgot ki kell emelnem. Az egyik, hogy újfent kipróbáltuk a körbeülést egy kis beszédgyakorlat céljából. Amikor körbeülünk és mindenki figyelme egy irányba összpontosul, szemlátomást nyugodtabbak és sokkal tartósabban figyelnek a gyerekek. A másik emlékezetes esemény a „faszreszelék” szó megtanulása, amit nyugodt szívvel könyvelhetek el szakmai fejlődésem újabb mérföldkövének.
A hatodikosok termének az ajtajában állok. Felváltva szemlélem az üres termet és a folyosót. Néha ki-kibújok az ajtófélfa mögül. Megjelenik mellettem egy nyolcadikos férfiú.
– Neveld meg őket, Zsombor! Meg is verheted őket, felhatalmazlak.
A hetedik osztállyal ma nem tudok mit kezdeni. Megint úgy érzem magam, mintha bent se lennék a teremben. A csúnya nézés, a szigorú intézkedések, a higgadt fenyegetések, a humor, a jófejség, a játékos feladatok – a teljes módszertani és pedagógiai eszköztáram hatástalannak bizonyul. A kezelhetetlenség oly mértékű szemtelenséggel vegyül, amely lassanként kezd áthatolni a falaimon. Ezt most nem szeretném megvárni. Öt perccel szünet előtt fogom magam és kisétálok. Bojti az aulában ücsörög. Megkérem, hogy osztályfőnökként egy picit beszélgessen el velük, mert így nincs kedvem bemenni még egy órára.
Bojtival kint beszélgetünk a hóban ácsorogva. Higgadtan, mosolyogva néz rám, miközben én úgy érzem, mintha megint elvesztettem volna egy csatát. Azt javasolja, hogy talán legközelebb ne hátráljak ki, hanem mutassam meg, hogy milyen, amikor igazán feldühítenek. Bár úgy érzem, ezt már korábban megtettem többször is, úgy tűnik, még jó párszor szükség lesz rá.
A következő óra már kellemesebb hangulatban telik. Úgy gondolom, hogy vannak momentumok, amiket át kell élnie minden tanárnak. Olyasmire gondolok például, mint amikor Amélia a pad alatt Google fordítóval keresi a szavakat a tévesen szódolgozatnak vélt feladathoz. Az óra második felében játszunk. A szép lila „húszoldalú kockámmal” (matekosoknak: ikozaéder) kell kidobniuk kifejezéseket, majd azokat lerajzolni, körülírni vagy elmutogatni. Tetszik nekik a játék. Olyanok is beszállnak, akik nem szoktak semmiben részt venni. Sajnos a „kocka” nem fog sok Tüskeváras napot túlélni. Lia reggel magával vitte, amikor kiviharzott. Viszont annyira megtetszett neki, hogy szeretne ő is egyet. Megígértem, hogy hozok majd neki.
Óra végén az egyik hetedikesem kezet fog velem, átölel és megköszöni a jó angolórát. Gyakran szokott így búcsúzni. Legközelebb megkérek valakit, hogy fotózza le azt az összezavarodott arcot, amit ilyenkor vágok. Két összességében katasztrofális óra után odajön hálálkodni valaki, aki ma nem sokkal támogatta az óra menetét.
A tanáriban finom fekete csokoládét osztogatok, mert megígértem, hogy aki szépen dolgozik, óra végén kaphat. A Tüskevárban ennél tudományosabb indoklással is tehetném ugyanezt. A fekete csoki ugyanis segíthet az ADHD-s gyerekeknek. A következőről van szó. A figyelemzavaros hiperaktivitás egyik oka a homloklebeny rendellenes működése, amelynek része az idegsejtek közötti neurotranszmitterként funkcionáló noradrenalin és dopamin alacsony szintje. (A Ritalin és Adderall gyógyszerek is ezek szintjét hivatottak helyreállítani.) A csokoládé olyan összetevőt tartalmaz, amely elősegíti a dopamin termelését, így néhány kocka csoki angolóra elején csökkentheti az idegösszeomlás veszélyét – a tanárban. Azaz bennem. Alkalomadtán tesztelem a módszert, aztán beszámolok a kutatási eredményekről.
Ideje indulnom. A folyosón elsétál előttem Lilla. Kérdezem, hogy jövő héten átjön-e angolra. Amikor megtudja, hogy én most indulok, akkor beszalad a termébe, mert elhozta az órai munkát, amit múltkor elfelejtett. Nahát.
Üres az egész folyosó. Kettecskén sétálunk végig rajta.
2017. január 26., csütörtök
2017. január 18., szerda
Január 16.
Az elmúlt hónapok tapasztalata azt mutatja, hogy minden alapvetően nem sajátos nevelési igényű diáknak kitalált nyelvoktatási módszer vagy feladattípus működőképes egy Tüskevár-féle iskola tantermében is. Az egyetlen fontos különbség, hogy bármilyen feladatot – többek közt a figyelemzavaros és hiperaktív tanulókra való tekintettel – rövidebbre kell szabni vagy kisebb egységekre kell osztani. Nem ajánlott nagyon hasonló típusú feladatokat kiosztani egymás után, mert az egyhangúságtól hamar elkalandoznak, érdektelenné válnak. Fontos az is, hogy ha kudarcot vallunk elsőre egy feladattal, akkor ne adjuk fel. Annyi előre nem látható körülmény alakítja a tanórát (hangulat, időjárás, fáradtság, feszültség a gyerekek közt stb.), hogy szinte soha nem lehet objektíven kijelenti: ez a feladat ezekkel a diákokkal nem működik.
Bár ez nyilvánvalónak tűnhet, egy ilyen csoportban hatványozottan igaz: érdemes rövid idő alatt a legtöbb érzéküket stimulálni. Ami pedig a legfontosabb: a legcsekélyebb helyes megoldást vagy előrelépést is díjazni kell, mert egy erősen figyelemzavaros gyermeknél már az is nagyon nagy dolog, ha a végére tud érni egy összesen tíz példából álló mondatkiegészítős feladatnak.
A mai napon is egy vagonnyi különféle feladattal érkezem, melyek közt van zenehallgatás, kérdés-felelet alapú beszédgyakorlat vagy általam felolvasandó hallott szövegértés. Ági nénivel – a tornatanárral – várunk a buszra a Normafánál, s közben arról kérdez, hogy szeretek-e itt lenni. (Mármint nem a Normafánál.) Nagyon is szeretek itt lenni. Mi több, égek a vágytól, hogy újabb és újabb módszerekkel kísérletezzek. Hiszek abban, hogy idővel rá fogok találni valamire, amiről általánosan elmondható, hogy működik. Az őszi félévben – amikor már egész héten itt leszek – egy különleges koncepciót szeretnék kipróbálni, amellyel reményeim szerint maximalizálható lesz a tanulás hatékonysága. De ez csak egy a rengeteg ötletből.
Hétfő van. Ebben a hónapban csak ezen a napon tudok feljönni, de ez azért nem baj, mert ilyenkor találkozhatok mindenkivel, aki pénteken nincs. Például László Zsuzsával, a mi autista-szakértőnkkel, aki meg is szólít a szünetben. Szeretne majd beszélgetni velem, hogy kicsit részletesebben meséljen az iskola autistáiról. A legnagyobb örömmel! Hátha megtudok még néhány fontos dolgot Liáról is, aki a csukott ajtón keresztül szokott kimenni a teremből.
Itt van Kriszta is, az én mentorom, angoltanárom, aki jelenleg a nagyokat tanítja. Voltaképp ez az első alkalom az egész félév alatt, hogy mindketten itt vagyunk tanítási napon és egyszerre tartunk angolórát. Micsoda pillanat! Lehet ám még tetézni. Itt van Sanyi bá is, a gentleman – egy kedves öltönyös tanár úr, aki azért jött ebben az évben, hogy nyolcadiktól tizedikig tanítson angolt. Ő pedig nem más, mint Kriszta egykori angoltanára. Nem semmi, ugye? Három tanárgeneráció egy fedél alatt.
Amikor belépek a hetedikbe, az egyik jó gyermek szájából épp egy hatalmasra fújt óvszer lóg. Úgy tűnik, ő így védekezik az angolóra ellen. Megkérem, hogy ugyan dobja már ki, de azt mondja, ő azt még használni akarja. Sajnos ezzel a végtelenül lebilincselő kérdéskörrel értékes perceket veszítünk az órából. Hallgassunk meg néhány zenerészletet! Utána el kell mondaniuk, hogy szerintük milyen hangulatú az adott zene.
– What do you think? – bátorkodom megkérdezni.
– Hogy van az, hogy „hányni”? – hangzik a válasz.
Az osztály egyetlen hölgy tagjával, a macskaszemű Améliával néha egymásra szoktunk mosolyogni. Olyan érzésem van, mintha ő értené az én problémámat.
A második órára a kilencedikes Lillát is meginvitálom. Azzal az eggyel nem számoltam, hogy a két csaj egymásra talált... Nem tudom, milyen különféle módokon tudom még tökön rúgni magam.
Vége az angolóráimnak. Bojtival állunk a tanáriban és arról beszélgetünk – mint férfi a férfival –, hogy mi a helyzet a hetedikesekkel. Ki az, aki mutat hajlandóságot a tanulásra, ki az, aki értékelhetetlen, és milyen áthidalhatatlannak tűnő problémák vannak az osztályban. Például Arnold, aki csoportban egyetlen betűt nem hajlandó leírni a papírra kétszer negyven percen át, de ha kettesben vagyunk, akkor istenien angolozunk. Megteszem, ami tőlem telik. Szívesen angolozom vele kettesben bizonyos napokon, de nyilván megvannak a korlátaim. A beszélgetésünk végén Bojti javaslatára odaülök a számítógép elé, és gyorsan összeállítok egy rövid dolgozatot annak reményében, hogy valakit mégsem kell megbuktatnom.
A mai nap sok szempontból tanulságos volt. Mivel eljött az idő, hogy félévi jegyeket osszak, mindkét osztállyal leültünk az órák végén beszélgetni. Megkérdeztem őket egyenként, hogy hogyan értékelik a féléves munkájukat, illetve mi az, ami tetszett vagy nem tetszett az angolórákon. Két dolog volt, amit többen is említettek: élvezték a társasjátékozást és a torpedózást. Ennek azért örülök, mert két módszertani főnyereményről van szó, amivel úgy tudnak nyelvet tanulni, hogy észre sem veszik.
Volt egy dolog, ami a meglepetés erejével hatott és mélységesen elgondolkodtatott. Két hatodikos azt mondta, hogy szerintük szigorúbbnak kellene lennem. Az egyikük ráadásul arról ismert, hogy kifejezetten rosszul reagál a szigorúságra, úgyhogy az ő szájából még érdekesebb egy ilyen megjegyzés. Mivel nem ez az első alkalom, hogy ilyen visszajelzést kapok, ideje komolyabban foglalkoznom ezzel.
***
Kit látnak szemeim a Deák tér peronján várakozva? Lilla éppen egy öleléssel búcsúzik az osztálytársnőjétől. Érkezik a metró, én pedig Lilla után szaladok. Nincs már hely mellette, úgyhogy leguggolok mellé az ajtónál, és úgy beszélgetünk. Elmeséli nekem, hogy mi a helyzet most az angollal, illetve kérdezi, hogy mikor fogom őket tanítani. Egyszer csak előrántom a táskából a mappámat és kikeresem belőle az összesítő lapot, amin a diákok pontjai vannak. Büszkén mutatom neki, hogy ebben a félévben ő gyűjtötte össze a legtöbb pontot úgy, hogy hivatalosan nem is jár az osztályomba.
Megtudom, hogy ő egyébként fel van mentve, mert diszes, viszont nagyon szeretne tanulni. Egy kellemes és zavarba ejtően őszinte beszélgetés zajlik közöttünk, ahogyan ott guggolok mellette. Újra és újra eszembe jut, hogy én ezért a pillanatért csinálom az egészet.
Most le kell szállnom. „Bye-bye!”
Lilla nevet.
Bár ez nyilvánvalónak tűnhet, egy ilyen csoportban hatványozottan igaz: érdemes rövid idő alatt a legtöbb érzéküket stimulálni. Ami pedig a legfontosabb: a legcsekélyebb helyes megoldást vagy előrelépést is díjazni kell, mert egy erősen figyelemzavaros gyermeknél már az is nagyon nagy dolog, ha a végére tud érni egy összesen tíz példából álló mondatkiegészítős feladatnak.
A mai napon is egy vagonnyi különféle feladattal érkezem, melyek közt van zenehallgatás, kérdés-felelet alapú beszédgyakorlat vagy általam felolvasandó hallott szövegértés. Ági nénivel – a tornatanárral – várunk a buszra a Normafánál, s közben arról kérdez, hogy szeretek-e itt lenni. (Mármint nem a Normafánál.) Nagyon is szeretek itt lenni. Mi több, égek a vágytól, hogy újabb és újabb módszerekkel kísérletezzek. Hiszek abban, hogy idővel rá fogok találni valamire, amiről általánosan elmondható, hogy működik. Az őszi félévben – amikor már egész héten itt leszek – egy különleges koncepciót szeretnék kipróbálni, amellyel reményeim szerint maximalizálható lesz a tanulás hatékonysága. De ez csak egy a rengeteg ötletből.
Hétfő van. Ebben a hónapban csak ezen a napon tudok feljönni, de ez azért nem baj, mert ilyenkor találkozhatok mindenkivel, aki pénteken nincs. Például László Zsuzsával, a mi autista-szakértőnkkel, aki meg is szólít a szünetben. Szeretne majd beszélgetni velem, hogy kicsit részletesebben meséljen az iskola autistáiról. A legnagyobb örömmel! Hátha megtudok még néhány fontos dolgot Liáról is, aki a csukott ajtón keresztül szokott kimenni a teremből.
Itt van Kriszta is, az én mentorom, angoltanárom, aki jelenleg a nagyokat tanítja. Voltaképp ez az első alkalom az egész félév alatt, hogy mindketten itt vagyunk tanítási napon és egyszerre tartunk angolórát. Micsoda pillanat! Lehet ám még tetézni. Itt van Sanyi bá is, a gentleman – egy kedves öltönyös tanár úr, aki azért jött ebben az évben, hogy nyolcadiktól tizedikig tanítson angolt. Ő pedig nem más, mint Kriszta egykori angoltanára. Nem semmi, ugye? Három tanárgeneráció egy fedél alatt.
Amikor belépek a hetedikbe, az egyik jó gyermek szájából épp egy hatalmasra fújt óvszer lóg. Úgy tűnik, ő így védekezik az angolóra ellen. Megkérem, hogy ugyan dobja már ki, de azt mondja, ő azt még használni akarja. Sajnos ezzel a végtelenül lebilincselő kérdéskörrel értékes perceket veszítünk az órából. Hallgassunk meg néhány zenerészletet! Utána el kell mondaniuk, hogy szerintük milyen hangulatú az adott zene.
– What do you think? – bátorkodom megkérdezni.
– Hogy van az, hogy „hányni”? – hangzik a válasz.
Az osztály egyetlen hölgy tagjával, a macskaszemű Améliával néha egymásra szoktunk mosolyogni. Olyan érzésem van, mintha ő értené az én problémámat.
A második órára a kilencedikes Lillát is meginvitálom. Azzal az eggyel nem számoltam, hogy a két csaj egymásra talált... Nem tudom, milyen különféle módokon tudom még tökön rúgni magam.
Vége az angolóráimnak. Bojtival állunk a tanáriban és arról beszélgetünk – mint férfi a férfival –, hogy mi a helyzet a hetedikesekkel. Ki az, aki mutat hajlandóságot a tanulásra, ki az, aki értékelhetetlen, és milyen áthidalhatatlannak tűnő problémák vannak az osztályban. Például Arnold, aki csoportban egyetlen betűt nem hajlandó leírni a papírra kétszer negyven percen át, de ha kettesben vagyunk, akkor istenien angolozunk. Megteszem, ami tőlem telik. Szívesen angolozom vele kettesben bizonyos napokon, de nyilván megvannak a korlátaim. A beszélgetésünk végén Bojti javaslatára odaülök a számítógép elé, és gyorsan összeállítok egy rövid dolgozatot annak reményében, hogy valakit mégsem kell megbuktatnom.
A mai nap sok szempontból tanulságos volt. Mivel eljött az idő, hogy félévi jegyeket osszak, mindkét osztállyal leültünk az órák végén beszélgetni. Megkérdeztem őket egyenként, hogy hogyan értékelik a féléves munkájukat, illetve mi az, ami tetszett vagy nem tetszett az angolórákon. Két dolog volt, amit többen is említettek: élvezték a társasjátékozást és a torpedózást. Ennek azért örülök, mert két módszertani főnyereményről van szó, amivel úgy tudnak nyelvet tanulni, hogy észre sem veszik.
Volt egy dolog, ami a meglepetés erejével hatott és mélységesen elgondolkodtatott. Két hatodikos azt mondta, hogy szerintük szigorúbbnak kellene lennem. Az egyikük ráadásul arról ismert, hogy kifejezetten rosszul reagál a szigorúságra, úgyhogy az ő szájából még érdekesebb egy ilyen megjegyzés. Mivel nem ez az első alkalom, hogy ilyen visszajelzést kapok, ideje komolyabban foglalkoznom ezzel.
***
Kit látnak szemeim a Deák tér peronján várakozva? Lilla éppen egy öleléssel búcsúzik az osztálytársnőjétől. Érkezik a metró, én pedig Lilla után szaladok. Nincs már hely mellette, úgyhogy leguggolok mellé az ajtónál, és úgy beszélgetünk. Elmeséli nekem, hogy mi a helyzet most az angollal, illetve kérdezi, hogy mikor fogom őket tanítani. Egyszer csak előrántom a táskából a mappámat és kikeresem belőle az összesítő lapot, amin a diákok pontjai vannak. Büszkén mutatom neki, hogy ebben a félévben ő gyűjtötte össze a legtöbb pontot úgy, hogy hivatalosan nem is jár az osztályomba.
Megtudom, hogy ő egyébként fel van mentve, mert diszes, viszont nagyon szeretne tanulni. Egy kellemes és zavarba ejtően őszinte beszélgetés zajlik közöttünk, ahogyan ott guggolok mellette. Újra és újra eszembe jut, hogy én ezért a pillanatért csinálom az egészet.
Most le kell szállnom. „Bye-bye!”
Lilla nevet.
2017. január 10., kedd
Január 6.
Egy ilyen napon kevésbé tűnik romantikusnak a gondolat, hogy véres verítékkel megváltjuk a nehéz helyzetben lévő gyerekek életét. A tantermen kívül persze mindig nemes a gondolat, de odabent olykor távolról sem ilyen költői a történet. Péter újfent bejön, hogy megnézze, minden rendben van-e az ötödik-hatodik osztályban. Semmi sincs rendben. Minden körülmény jelen van, ami megakadályozhat abban, hogy a hatékony tanulásig eljussunk. Ilyenkor azzal a három emberrel szoktam kitartóan kommunikálni, akiket még nem veszítettem el.
Most viszont elpattan az utolsó húr is a zongorán. Tíz perc van még az órából. Öten ismét hátra fordulnak, hogy a leghátul ülő srácra rászálljanak. Válogatott ocsmányságokat vágnak a fejéhez, amivel fél perc alatt sírásba is hajszolják. Állítólag megdolgozott érte keményen, hogy ez a helyzet kialakuljon, de ez az angolórán cseppet sem segít. Különben sem ez számít, hanem hogy földön fekvő emberbe nem rúgunk bele. Ám a teremben ülő csiszolatlan gyémántok nem ismernek határokat. Csak belerúgnak még egyszer. Na nekem mára elég volt belőletek. Nem eresztem bő lére a hegyi beszédet. „Egy ilyen osztálynak nem vagyok hajlandó angolórát tartani. Viszontlátásra.” Megfagy a levegő. Fogom a papírjaimat és kisétálok Péter bácsi mellett a teremből.
A maradék tíz percben csukva az ajtó és egy pisszenés sem hallatszik ki. Péter ellát némi szakmai visszajelzéssel:
– Nagyon jól csináltad, Zsombor. Most főnek a levükben.
Panna kijön a teremből és odasétál hozzám. Hogy vagy? – kérdezi. Gyakran meg szokta kérdezni. Azon tűnődöm, hogy hogy szorul valakibe ennyi szeretet. Panna talán az iskola legifjabb tanulója, és mindennek a tetejében még a legkisebb termetű is. Érdekes látvány az osztályban a sok nehézfiúval együtt. Ami viszont még ennél is érdekesebb, hogy soha egy ujjal nem nyúlnak hozzá. Tisztelik. Nos, ezzel nincsenek egyedül. Rövid beszélgetésünk alatt elejt egy mondatot, miszerint ő már megszokta ezt az osztályt. Elvan velük.
Szívem szerint minden pedagógust elküldenék legalább egy hónapra egy ilyen iskolába. Egy ilyen helyen tanulhatjuk meg igazán, hogy mennyire nem vagyunk többek a gyerekeknél. Szakmai tudásban meg személyiségünk fejlettségében persze igen – végső soron azért vagyunk itt, hogy ezekben segítsük őket. Ugyanakkor lassan megszámolni sem tudom, hány olyan gyermekkel találkoztam itt, akinek valamilyen különleges ereje van. Olyan erő, ami nekem sosem volt, és lehet, hogy soha nem is lesz. A hetedikes Ignác, aki egy füttyentéssel rendre utasítja az egész osztályát. A nyolcadikos Aliz, aki elmondása szerint a szabályok felett áll és szemrebbenés nélkül tartja magát ehhez. Vagy az ötödikes Panna, aki az iskola legkisebb és legfiatalabb tanulójaként tiszteletet vívott ki a nehézfiúk között, és olykor nagyobb türelemmel viseltet irántuk, mint én magam.
Ezekkel a képességekkel nem tudok versenyezni. El kell fogadnom, hogy én is egy vagyok közülük.
A hetedik osztály egészen békés ma. Elég sokan nem hajlandóak beszállni a csónakba, de legalább a parton csendben elücsörögnek. Két igen jó képességű úriember ül a bal oldalamon. Megkérem őket, hogy töltsék ki ezt a mindösszesen egyoldalas feladatlapot. Azt mondják, most nincsen kedvük, inkább mobiloznak. Majd a következő órán. Persze, majd a következő órán. Én majd a következő órán félmeztelenül fejen állva fogok tubázni, miközben Ady-verseket szavalok. Mindegy, inkább dolgozom azokkal, akik velem vannak. Köztük van természetesen osztályunk állandó látogatója, Lilla a kilencedikből. Lelkesen tanuljuk a gyakoriságot kifejező szavakat, valamint az órát, és hogy milyen tevékenységeket szoktunk egy átlagos napon végezni. Mindezt aztán összegyúrjuk egy rövidke fogalmazássá. Az utolsó tíz percben már neki tartok magánórát.
Besétálok a második órára. A jobb kezemen kesztyű van és fogom a véletlenül kétszáz fokosra hevített teát. Jót szórakoznak rajta a gyerekek. A két úriember kezéből eltűnt a mobil, és az előző órán kapott feladatlapot nézegetik. Hoppá.
Ezen az órán production címszó alatt ismét torpedózni fogunk a legfrissebb tananyaggal. Ez úgy néz ki, hogy az egyik tengelyen a kérdések egyik fele, a másik tengelyen pedig a másik fele látható. Ebből kell összerakniuk a kérdéseket tetszőlegesen, ha egy adott mezőre akarnak lőni. Ez a játék azért (is) jó, mert fél órán keresztül folyamatosan angolul kommunikálnak, és – azzal nyugtatom magam, hogy így – észrevétlenül még ragad is rájuk valami. Egész jól eljátszogatunk óra végéig. Az utolsó percben még bejön Lilla, hogy elvigye a félbehagyott feladatlapokat. Adok neki még egy olvasott szövegértés feladatot, amiben én mutatkozom be angolul, és van rólam egy kép kalapban meg napszemüvegben.
A németes kolleginával éppen arról beszélgetünk a tanáriban, hogy hogyan kéne összefogni és valami világmegváltó módszertani koncepciót bevezetni. Készen állok rá és ezernyi ötletem van. Többek közt elkészültek az angolos bankjegyek a tanárok képeivel. Ezeket februártól fogom bevezetni. Meglátjuk, mennyire hat majd motiválóan. Ezen felül van még egy-két igen komoly terv, de az maradjon titok egyelőre.
Megtesszük, ami emberileg lehetséges.
Most viszont elpattan az utolsó húr is a zongorán. Tíz perc van még az órából. Öten ismét hátra fordulnak, hogy a leghátul ülő srácra rászálljanak. Válogatott ocsmányságokat vágnak a fejéhez, amivel fél perc alatt sírásba is hajszolják. Állítólag megdolgozott érte keményen, hogy ez a helyzet kialakuljon, de ez az angolórán cseppet sem segít. Különben sem ez számít, hanem hogy földön fekvő emberbe nem rúgunk bele. Ám a teremben ülő csiszolatlan gyémántok nem ismernek határokat. Csak belerúgnak még egyszer. Na nekem mára elég volt belőletek. Nem eresztem bő lére a hegyi beszédet. „Egy ilyen osztálynak nem vagyok hajlandó angolórát tartani. Viszontlátásra.” Megfagy a levegő. Fogom a papírjaimat és kisétálok Péter bácsi mellett a teremből.
A maradék tíz percben csukva az ajtó és egy pisszenés sem hallatszik ki. Péter ellát némi szakmai visszajelzéssel:
– Nagyon jól csináltad, Zsombor. Most főnek a levükben.
Panna kijön a teremből és odasétál hozzám. Hogy vagy? – kérdezi. Gyakran meg szokta kérdezni. Azon tűnődöm, hogy hogy szorul valakibe ennyi szeretet. Panna talán az iskola legifjabb tanulója, és mindennek a tetejében még a legkisebb termetű is. Érdekes látvány az osztályban a sok nehézfiúval együtt. Ami viszont még ennél is érdekesebb, hogy soha egy ujjal nem nyúlnak hozzá. Tisztelik. Nos, ezzel nincsenek egyedül. Rövid beszélgetésünk alatt elejt egy mondatot, miszerint ő már megszokta ezt az osztályt. Elvan velük.
Szívem szerint minden pedagógust elküldenék legalább egy hónapra egy ilyen iskolába. Egy ilyen helyen tanulhatjuk meg igazán, hogy mennyire nem vagyunk többek a gyerekeknél. Szakmai tudásban meg személyiségünk fejlettségében persze igen – végső soron azért vagyunk itt, hogy ezekben segítsük őket. Ugyanakkor lassan megszámolni sem tudom, hány olyan gyermekkel találkoztam itt, akinek valamilyen különleges ereje van. Olyan erő, ami nekem sosem volt, és lehet, hogy soha nem is lesz. A hetedikes Ignác, aki egy füttyentéssel rendre utasítja az egész osztályát. A nyolcadikos Aliz, aki elmondása szerint a szabályok felett áll és szemrebbenés nélkül tartja magát ehhez. Vagy az ötödikes Panna, aki az iskola legkisebb és legfiatalabb tanulójaként tiszteletet vívott ki a nehézfiúk között, és olykor nagyobb türelemmel viseltet irántuk, mint én magam.
Ezekkel a képességekkel nem tudok versenyezni. El kell fogadnom, hogy én is egy vagyok közülük.
A hetedik osztály egészen békés ma. Elég sokan nem hajlandóak beszállni a csónakba, de legalább a parton csendben elücsörögnek. Két igen jó képességű úriember ül a bal oldalamon. Megkérem őket, hogy töltsék ki ezt a mindösszesen egyoldalas feladatlapot. Azt mondják, most nincsen kedvük, inkább mobiloznak. Majd a következő órán. Persze, majd a következő órán. Én majd a következő órán félmeztelenül fejen állva fogok tubázni, miközben Ady-verseket szavalok. Mindegy, inkább dolgozom azokkal, akik velem vannak. Köztük van természetesen osztályunk állandó látogatója, Lilla a kilencedikből. Lelkesen tanuljuk a gyakoriságot kifejező szavakat, valamint az órát, és hogy milyen tevékenységeket szoktunk egy átlagos napon végezni. Mindezt aztán összegyúrjuk egy rövidke fogalmazássá. Az utolsó tíz percben már neki tartok magánórát.
Besétálok a második órára. A jobb kezemen kesztyű van és fogom a véletlenül kétszáz fokosra hevített teát. Jót szórakoznak rajta a gyerekek. A két úriember kezéből eltűnt a mobil, és az előző órán kapott feladatlapot nézegetik. Hoppá.
Ezen az órán production címszó alatt ismét torpedózni fogunk a legfrissebb tananyaggal. Ez úgy néz ki, hogy az egyik tengelyen a kérdések egyik fele, a másik tengelyen pedig a másik fele látható. Ebből kell összerakniuk a kérdéseket tetszőlegesen, ha egy adott mezőre akarnak lőni. Ez a játék azért (is) jó, mert fél órán keresztül folyamatosan angolul kommunikálnak, és – azzal nyugtatom magam, hogy így – észrevétlenül még ragad is rájuk valami. Egész jól eljátszogatunk óra végéig. Az utolsó percben még bejön Lilla, hogy elvigye a félbehagyott feladatlapokat. Adok neki még egy olvasott szövegértés feladatot, amiben én mutatkozom be angolul, és van rólam egy kép kalapban meg napszemüvegben.
A németes kolleginával éppen arról beszélgetünk a tanáriban, hogy hogyan kéne összefogni és valami világmegváltó módszertani koncepciót bevezetni. Készen állok rá és ezernyi ötletem van. Többek közt elkészültek az angolos bankjegyek a tanárok képeivel. Ezeket februártól fogom bevezetni. Meglátjuk, mennyire hat majd motiválóan. Ezen felül van még egy-két igen komoly terv, de az maradjon titok egyelőre.
Megtesszük, ami emberileg lehetséges.
2016. december 29., csütörtök
December 21.
Szia Péter! Ha te vagy az – leveszem a bepárásodott szemüvegemet. A tanáriban már az asztalok egy része teljesen le van pakolva. Az egyik asztal közepén egy átmeneti amnéziára elegendő mennyiségű ital sorakozik. Hamarosan érkezik a finom ebéd is a szomszéd étteremből. Egyetlen diák sincs az épületben, a mai nap a tanároké.
Zeusz bácsi is hozott ma gitárt, amit kölcsön is kérek kipróbálni. Elég nagy a hangzavar, úgyhogy átmegyünk a hatodikosok üres termébe. Zeusz felül a tanári asztalra, én pedig mellette ülök az egyik széken. A kissé esetlen pengetésem szerencsére rövidesen egy rögtönzött interjúvá alakul. Először arról kérdezem, hogy milyen viszonyban van a zenével. Kiderül, hogy sok évig bandában játszott, nemrég hagyta csak abba. Azt is elmeséli, hogy ő hogyan került ebbe az iskolába. Elérkezünk ahhoz a részhez, amely utána meghatározza az egész napi hangulatomat, és hosszadalmas gondolatfolyamok szikráját gyújtja be az agyamban: az iskola megalapításának kalandos, regénybe illő története.
Zeusz és Péter bácsi együtt végezték el a történelem és földrajz szakot. Mint minden valamire való hőstörténet, ez is megköveteli a következő kiszámítható clichét: Péternek kerek-perec megmondták, hogy ha lehet, akkor soha ne menjen diákok közelébe. Némi viharos próbálkozás után bizonyos iskolákban, Péter elhatározta, hogy a saját útjára lép – egyedül. Kibérelt a gyermekvasút mentén egy helyiséget, ahol mindenféle különleges helyzetben lévő és/vagy sajátos nevelési igényű gyermekkel foglalkozott oly módon, hogy ő egyedül tanította nekik az összes tantárgyat. Hamarosan az igény és a népszerűség túlnőtte Matula bácsi képességeit, így tovább kellett lépni. Keresett embereket maga mellé és elindult a vándorlás. Az utolsó előtti állomás az az épület volt, ahol ma a Kék Csoport tanul. Végül a 2000-es években a Tüskevár Iskola rátalált végső helyére a csillebérci tábor közepén.
Ebbe csöppentem én bele. Fel sem tudom dolgozni a hallottakat, mert közben megérkezik az ebéd. Ahogy belépek a tanáriba, három leírhatatlan méretű tál figyel az asztalon csordultig pakolva mindenféle húsokkal, gombával, krumplival... Falatozni kezd az egész tanári kar.
Ebéd után Péter szólni szeretne. Megköszöni mindnyájunk eddigi munkáját, külön kiemelvén néhány projektet. Nem a legegyszerűbb időszaka ez, de sok erőt ad neki az az odaadás, amivel a munkánkat végezzük. Fantasztikus élmény volt számára, ahogyan tegnap a kis autisták végigjárták a spirált, ahogyan az is, hogy Lia néma csendben ülte végig a rituálét.
A beszéd után Viola, az egyik kék csoportos kér egy kis figyelmet, mert meglepetéssel készült nekünk. Készített két úgynevezett „kódos dobozt”, amilyennel az autistákat szokták tanítani. A dobozban felsorakoznak számmal ellátott rövid feladatok, amelyeket sorban, balról jobbra haladva kell megoldani. Péter kezébe nyomja mindkét dobozt. Elsőként neki kell megoldania a feladatokat, miközben mi jót szórakozunk rajta.
A mai nap után két dolog biztos. Az egyik az, hogy nagyon jó helyen vagyok. A másik pedig az, hogy soha többet nem vagyok hajlandó Bojti és Péter bá ellen csocsózni. Talán egyszer elmesélem, miért. De legalább nagyon rendes és levisz a buszmegállóig. Mennem kell megtartani az idei év utolsó angolóráját. Útközben beszélgetünk a jövőről. Elmesélem neki, hogy mivel fordult hozzám Zeusz bácsi, amíg a teremben beszélgettünk. Megkért, hogy a következő félévben tartsak a kilencedik osztálynak is egyetlen angolórát pénteken, kiegészítésképpen. Örömmel elvállalnám a feladatot. Lilla biztosan örülni fog, hogy már nem kell átjárnia a hetedikesek órájára, hanem hivatalosan is látnak engem pénteken.
20 óra 48 perc. Újra fent vagyok a Tüskevárban. A tanáriban egy hatalmas körben ül mindenki, és valami eszeveszetten nagy vita folyik arról, hogy tulajdonképpen létezik-e „lustaság gén” vagy nem. Később továbbeveznek egy hasonló méretű történelmi vitához. Nem tudom eldönteni, melyik vita izgat kevésbé. Szerencsére előkerülnek a gitárok. Zeusz bácsi a túlvégen szólózik, mellettem Misi bácsi penget, én meg leginkább lelki támogatásként próbálom őket követni. Hamar felveszem a ritmust egy Jimi Hendrix dalnál. Azért egyszer odaszólnak nekem is, hogy „csak kezdjél el valamit!” A Bad Company Ready for Love című dala jut eszembe. Zeusz ismeri.
Bojtival elindulunk. El kell érnünk az utolsó buszt. Az egész tábor sötét és a légy zümmögését sem hallani, mivel már réges-rég odafagyott valamelyik útra a mínusz tíz fokban. Egyetlen házból hallani csak zajt. Ott alszik ma a tizenkettedik osztály. Sajnos már nincs időnk beköszönni nekik.
A buszúton Bojti arról mesél, hogy ő mit szeretne átadni a gyerekeknek. Hihetetlenül érdekes, hogy bár mindenki ugyanazért van itt, mégis mennyire más küldetéseink vannak. Szót ejtünk arról is, hogy mennyire elképesztő, amit Péter véghez vitt. Egy olyan fajta magányos harcos, akinek már-már rémisztő a teremtő ereje. Kevesebb mint egy évvel ezelőtt eszébe jutott, hogy mi lenne, ha lenne egy részleg kisiskolás korú autistáknak. Szeptemberben elindult az új iskolarész négy kollégával. Ennyi. Az állami iskoláknak ez idő alatt talán sikerült elintézni, hogy megérkezzen a kréta. Péter – sok más dolog mellett – megtanít bennünket arra, hogy nincsen lehetetlen.
Bojti elsétál velem a villamosig, mert az övé később jön. A hátunk mögött kiszúrunk egy srácot, aki nincs túl jól. Valószínűleg most látta viszont az esti fogyasztását. Bojti rögtön odaugrik. Mindenféle kérdéseket tesz fel neki. Hogy hívnak? Mi a kedvenc színed? Mikor születtél? A srác jól veszi, hogy két idegen ideugrik és furcsán viselkednek. Adok neki egy papírzsepit. Végül megköszöni a segítséget. Már csak a szemben lévő házig kell eljutnia. Nekem meg indul a villamosom. Kezet rázunk.
– Bojti, azért te elképesztő figura vagy.
– Te is.
Zeusz bácsi is hozott ma gitárt, amit kölcsön is kérek kipróbálni. Elég nagy a hangzavar, úgyhogy átmegyünk a hatodikosok üres termébe. Zeusz felül a tanári asztalra, én pedig mellette ülök az egyik széken. A kissé esetlen pengetésem szerencsére rövidesen egy rögtönzött interjúvá alakul. Először arról kérdezem, hogy milyen viszonyban van a zenével. Kiderül, hogy sok évig bandában játszott, nemrég hagyta csak abba. Azt is elmeséli, hogy ő hogyan került ebbe az iskolába. Elérkezünk ahhoz a részhez, amely utána meghatározza az egész napi hangulatomat, és hosszadalmas gondolatfolyamok szikráját gyújtja be az agyamban: az iskola megalapításának kalandos, regénybe illő története.
Zeusz és Péter bácsi együtt végezték el a történelem és földrajz szakot. Mint minden valamire való hőstörténet, ez is megköveteli a következő kiszámítható clichét: Péternek kerek-perec megmondták, hogy ha lehet, akkor soha ne menjen diákok közelébe. Némi viharos próbálkozás után bizonyos iskolákban, Péter elhatározta, hogy a saját útjára lép – egyedül. Kibérelt a gyermekvasút mentén egy helyiséget, ahol mindenféle különleges helyzetben lévő és/vagy sajátos nevelési igényű gyermekkel foglalkozott oly módon, hogy ő egyedül tanította nekik az összes tantárgyat. Hamarosan az igény és a népszerűség túlnőtte Matula bácsi képességeit, így tovább kellett lépni. Keresett embereket maga mellé és elindult a vándorlás. Az utolsó előtti állomás az az épület volt, ahol ma a Kék Csoport tanul. Végül a 2000-es években a Tüskevár Iskola rátalált végső helyére a csillebérci tábor közepén.
Ebbe csöppentem én bele. Fel sem tudom dolgozni a hallottakat, mert közben megérkezik az ebéd. Ahogy belépek a tanáriba, három leírhatatlan méretű tál figyel az asztalon csordultig pakolva mindenféle húsokkal, gombával, krumplival... Falatozni kezd az egész tanári kar.
Ebéd után Péter szólni szeretne. Megköszöni mindnyájunk eddigi munkáját, külön kiemelvén néhány projektet. Nem a legegyszerűbb időszaka ez, de sok erőt ad neki az az odaadás, amivel a munkánkat végezzük. Fantasztikus élmény volt számára, ahogyan tegnap a kis autisták végigjárták a spirált, ahogyan az is, hogy Lia néma csendben ülte végig a rituálét.
A beszéd után Viola, az egyik kék csoportos kér egy kis figyelmet, mert meglepetéssel készült nekünk. Készített két úgynevezett „kódos dobozt”, amilyennel az autistákat szokták tanítani. A dobozban felsorakoznak számmal ellátott rövid feladatok, amelyeket sorban, balról jobbra haladva kell megoldani. Péter kezébe nyomja mindkét dobozt. Elsőként neki kell megoldania a feladatokat, miközben mi jót szórakozunk rajta.
A mai nap után két dolog biztos. Az egyik az, hogy nagyon jó helyen vagyok. A másik pedig az, hogy soha többet nem vagyok hajlandó Bojti és Péter bá ellen csocsózni. Talán egyszer elmesélem, miért. De legalább nagyon rendes és levisz a buszmegállóig. Mennem kell megtartani az idei év utolsó angolóráját. Útközben beszélgetünk a jövőről. Elmesélem neki, hogy mivel fordult hozzám Zeusz bácsi, amíg a teremben beszélgettünk. Megkért, hogy a következő félévben tartsak a kilencedik osztálynak is egyetlen angolórát pénteken, kiegészítésképpen. Örömmel elvállalnám a feladatot. Lilla biztosan örülni fog, hogy már nem kell átjárnia a hetedikesek órájára, hanem hivatalosan is látnak engem pénteken.
20 óra 48 perc. Újra fent vagyok a Tüskevárban. A tanáriban egy hatalmas körben ül mindenki, és valami eszeveszetten nagy vita folyik arról, hogy tulajdonképpen létezik-e „lustaság gén” vagy nem. Később továbbeveznek egy hasonló méretű történelmi vitához. Nem tudom eldönteni, melyik vita izgat kevésbé. Szerencsére előkerülnek a gitárok. Zeusz bácsi a túlvégen szólózik, mellettem Misi bácsi penget, én meg leginkább lelki támogatásként próbálom őket követni. Hamar felveszem a ritmust egy Jimi Hendrix dalnál. Azért egyszer odaszólnak nekem is, hogy „csak kezdjél el valamit!” A Bad Company Ready for Love című dala jut eszembe. Zeusz ismeri.
Bojtival elindulunk. El kell érnünk az utolsó buszt. Az egész tábor sötét és a légy zümmögését sem hallani, mivel már réges-rég odafagyott valamelyik útra a mínusz tíz fokban. Egyetlen házból hallani csak zajt. Ott alszik ma a tizenkettedik osztály. Sajnos már nincs időnk beköszönni nekik.
A buszúton Bojti arról mesél, hogy ő mit szeretne átadni a gyerekeknek. Hihetetlenül érdekes, hogy bár mindenki ugyanazért van itt, mégis mennyire más küldetéseink vannak. Szót ejtünk arról is, hogy mennyire elképesztő, amit Péter véghez vitt. Egy olyan fajta magányos harcos, akinek már-már rémisztő a teremtő ereje. Kevesebb mint egy évvel ezelőtt eszébe jutott, hogy mi lenne, ha lenne egy részleg kisiskolás korú autistáknak. Szeptemberben elindult az új iskolarész négy kollégával. Ennyi. Az állami iskoláknak ez idő alatt talán sikerült elintézni, hogy megérkezzen a kréta. Péter – sok más dolog mellett – megtanít bennünket arra, hogy nincsen lehetetlen.
Bojti elsétál velem a villamosig, mert az övé később jön. A hátunk mögött kiszúrunk egy srácot, aki nincs túl jól. Valószínűleg most látta viszont az esti fogyasztását. Bojti rögtön odaugrik. Mindenféle kérdéseket tesz fel neki. Hogy hívnak? Mi a kedvenc színed? Mikor születtél? A srác jól veszi, hogy két idegen ideugrik és furcsán viselkednek. Adok neki egy papírzsepit. Végül megköszöni a segítséget. Már csak a szemben lévő házig kell eljutnia. Nekem meg indul a villamosom. Kezet rázunk.
– Bojti, azért te elképesztő figura vagy.
– Te is.
2016. december 23., péntek
Karácsony a Tüskevárban
December 20., kedd
Hatalmas nyüzsgés van az iskolában. Szívmelengető ünnepi légkör hatja át az egész épületet. A tanári minden sarkában ügyködik valaki: Kati néni a konyha részen vezényli a gyerekeket, István bácsi a másik végen almák közepét fúrja ki. Délután Adventi Kert lesz egy közeli épületben. Ehhez kell kifúrni az almákat, kifényesíteni őket, végül pedig beléjük szúrni egy gyertyát. Mellé díszítésnek jöhet még egy fenyőágacska is.
Végre látom az angoltanár Kriszta nénit, aki csak hétfőnként szokott lenni. Pár percet beszélgetünk arról, hogy mi a helyzet a kicsikkel meg a nagyokkal, és hogy milyen terveink vannak. Mivel jöbő tavasztól szeretném a Tüskevárban végezni a hosszú gyakorlatomat, szükségem van egy mentortanárra. Kriszta az egyedüli állandó angoltanára az iskolának, úgyhogy ünnepélyesen – kint fagyoskodva, miközben ő a hóban guggol egy cigivel a szájában – fel is kérem erre a nemes feladatra. Visszatérünk István bácsihoz fényesíteni az almákat. Közben Kriszta mindent elmesél rólam és a Kürt gimnáziumban töltött közös tizenkettedik évről. Én újfent elmesélem, nehogy elfelejtse, hogy ő adta nekem életem első tanítványát, ő biztatott, hogy menjek angol szakra, idén februárban pedig ő hívott fel, hogy van-e kedvem egy különleges iskolában dolgozni.
Júlia az aulában sakkozik Feri bácsival, a pszichiáterrel. Pont két elmosódott fotót tudok lőni, mielőtt Júlia rám szól, hogy „engem ne fotózzon!” Az egyik teremben melegszendvicset sütögetnek a kicsik Mónika nénivel, egy másikban mindenféle szépségeket hajtogatnak. A folyosó végén a kilencedikesek termében újságból hajtogatott fenyőfákat készítenek a gyerekek. Visszasétálok a tanáriba és főzök Kati néninek meg magamnak kávét. Olyan forró lett a tej, hogy kesztyűben adom oda neki.
Indulunk az Adventi Kertbe. Péter megkér, hogy mivel Bojti nem érkezett még meg, tereljem össze a hetedikeseket a termükbe, várjam meg, amíg lehiggadnak, majd fegyelmezetten induljunk el a másik épületbe. Nagyra értékelem Péter humorát. Végül nagy nehezen ráveszek majdnem mindenkit, hogy rendezze össze magát, vegyen fel egy sapkát meg egy kabátot, és kövesse a népet.
Megérkezünk a házba. Péter áll az ajtóban és egyenként beenged minket. Egy hatalmas üres épületben vagyunk, ami körbe van rakva annyi székkel, ahány tanár és diák van az iskolában. Középen egy hatalmas spirál van kirakva fenyőágakból, a spirál közepén pedig egy nagy gyertya pislákol. A háttérben egy magnóból kellemes karácsonyi zenék szólnak. Még sosem voltam Adventi Kertben. Kissé megilletődve leülök a hetedikesek közé. Közben Bojti is befut, integetünk egymásnak. Miután mindenki megérkezik és elcsendesedünk, elkezdődik a szertartás. A németes Kriszta néni minden körben egy-egy almába szúrt gyertyával odasétál egy diákhoz teljesen némán. Aki megkapja a gyertyát, be kell sétálnia vele a spirál közepébe, meggyújtani a nagy gyertyával, majd kifelé jövet lerakni valahová a fenyőágak mentén. Nagyon izgalmas szimbólum ez. Az utat egyedül kell végigjárnunk, és a saját, egyéni fényünket hozzá kell tennünk a közös fényhez.
Hihetetlen végignézni, ahogy az egész iskola némán ül körben és figyeli azt, aki éppen besétál a körbe. Minden egyes ember egész lénye megjelenik ebben az egy-két perces folyamatban. Vannak unott tizenkettedikesek. Vannak olyanok, akik rázzák a fejüket és nem hajlandók bemenni. Vannak, akiknek az arcán látszik a meghatódottság vagy megtiszteltetés. Lia egy picit türelmetlen. Folyton elalszik a gyertyája és kezd ideges lenni. Péter besétál a spirálba és segít neki. Néha felnevetünk, mert valaki felrúg egy gyertyát véletlenül, vagy éppen lángra kap egy fenyőág.
Kriszta néni odasétál a kis autistákhoz is. Szegényeknek óriási megpróbáltatás lehet az egész jelenet. A gyógypedagógusok kíséretében ők is besétálnak a spirálba. Terelgetni kell őket, mert néha át akarnak gyalogolni a fenyőkön, illetve segíteni kell meggyújtani nekik a gyertyát. Nagyon kedvesek, és bár pokoli lehet megélni, hogy egy egész iskola bámulja őket, mégis életre szóló élmény lehet számukra. Jobbra nézek. A kilencedikes Lilla félrehajtott fejjel mosolyog a kicsikre. Ezért a pillanatért megérte az egész.
Elfogytak az almák. Vesszük a kabátunkat és indulunk vissza az iskolába.
Bojtival ma utolsóként lépünk ki a Tüskevárból. Mint mindig, most is nagyon örülök, hogy látom, mert soha nem találkozunk. Folyamatosan a hetedikesekről kérdezgetem. Összevetjük, amit velük kapcsolatban tudunk és tapasztalunk. Elképesztő az összes történet. Egy olyan iskolában, ahova a jó családi hátterű és képességű gyerekeket válogatják be, csodaszámba megy, amikor valakiről kiderül, hogy verik otthon, bedrogozva találtak rá stb-stb. Nálunk inkább az megy csodaszámba, ha valakinek semmi ilyesmi nincs a zsákjában. Ez az alaphelyzet, ebből kell dolgoznunk. Ahogy Bojti is sugallja: tulajdonképpen mindegy, hogy honnan jött a gyerek, hogy mi van otthon, mert arra nincs befolyásunk. Az iskola falain belül, a jelen helyzetben kell kiigazodnunk és valamiféle utat mutatni nekik.
Nem jutott már időnk mindenkit megbeszélni, mert leértünk a Széll Kálmán térre. Holnap folytatjuk a tanári búcsúbulin.
Hatalmas nyüzsgés van az iskolában. Szívmelengető ünnepi légkör hatja át az egész épületet. A tanári minden sarkában ügyködik valaki: Kati néni a konyha részen vezényli a gyerekeket, István bácsi a másik végen almák közepét fúrja ki. Délután Adventi Kert lesz egy közeli épületben. Ehhez kell kifúrni az almákat, kifényesíteni őket, végül pedig beléjük szúrni egy gyertyát. Mellé díszítésnek jöhet még egy fenyőágacska is.
Végre látom az angoltanár Kriszta nénit, aki csak hétfőnként szokott lenni. Pár percet beszélgetünk arról, hogy mi a helyzet a kicsikkel meg a nagyokkal, és hogy milyen terveink vannak. Mivel jöbő tavasztól szeretném a Tüskevárban végezni a hosszú gyakorlatomat, szükségem van egy mentortanárra. Kriszta az egyedüli állandó angoltanára az iskolának, úgyhogy ünnepélyesen – kint fagyoskodva, miközben ő a hóban guggol egy cigivel a szájában – fel is kérem erre a nemes feladatra. Visszatérünk István bácsihoz fényesíteni az almákat. Közben Kriszta mindent elmesél rólam és a Kürt gimnáziumban töltött közös tizenkettedik évről. Én újfent elmesélem, nehogy elfelejtse, hogy ő adta nekem életem első tanítványát, ő biztatott, hogy menjek angol szakra, idén februárban pedig ő hívott fel, hogy van-e kedvem egy különleges iskolában dolgozni.
Júlia az aulában sakkozik Feri bácsival, a pszichiáterrel. Pont két elmosódott fotót tudok lőni, mielőtt Júlia rám szól, hogy „engem ne fotózzon!” Az egyik teremben melegszendvicset sütögetnek a kicsik Mónika nénivel, egy másikban mindenféle szépségeket hajtogatnak. A folyosó végén a kilencedikesek termében újságból hajtogatott fenyőfákat készítenek a gyerekek. Visszasétálok a tanáriba és főzök Kati néninek meg magamnak kávét. Olyan forró lett a tej, hogy kesztyűben adom oda neki.
Indulunk az Adventi Kertbe. Péter megkér, hogy mivel Bojti nem érkezett még meg, tereljem össze a hetedikeseket a termükbe, várjam meg, amíg lehiggadnak, majd fegyelmezetten induljunk el a másik épületbe. Nagyra értékelem Péter humorát. Végül nagy nehezen ráveszek majdnem mindenkit, hogy rendezze össze magát, vegyen fel egy sapkát meg egy kabátot, és kövesse a népet.
Megérkezünk a házba. Péter áll az ajtóban és egyenként beenged minket. Egy hatalmas üres épületben vagyunk, ami körbe van rakva annyi székkel, ahány tanár és diák van az iskolában. Középen egy hatalmas spirál van kirakva fenyőágakból, a spirál közepén pedig egy nagy gyertya pislákol. A háttérben egy magnóból kellemes karácsonyi zenék szólnak. Még sosem voltam Adventi Kertben. Kissé megilletődve leülök a hetedikesek közé. Közben Bojti is befut, integetünk egymásnak. Miután mindenki megérkezik és elcsendesedünk, elkezdődik a szertartás. A németes Kriszta néni minden körben egy-egy almába szúrt gyertyával odasétál egy diákhoz teljesen némán. Aki megkapja a gyertyát, be kell sétálnia vele a spirál közepébe, meggyújtani a nagy gyertyával, majd kifelé jövet lerakni valahová a fenyőágak mentén. Nagyon izgalmas szimbólum ez. Az utat egyedül kell végigjárnunk, és a saját, egyéni fényünket hozzá kell tennünk a közös fényhez.
Hihetetlen végignézni, ahogy az egész iskola némán ül körben és figyeli azt, aki éppen besétál a körbe. Minden egyes ember egész lénye megjelenik ebben az egy-két perces folyamatban. Vannak unott tizenkettedikesek. Vannak olyanok, akik rázzák a fejüket és nem hajlandók bemenni. Vannak, akiknek az arcán látszik a meghatódottság vagy megtiszteltetés. Lia egy picit türelmetlen. Folyton elalszik a gyertyája és kezd ideges lenni. Péter besétál a spirálba és segít neki. Néha felnevetünk, mert valaki felrúg egy gyertyát véletlenül, vagy éppen lángra kap egy fenyőág.
Kriszta néni odasétál a kis autistákhoz is. Szegényeknek óriási megpróbáltatás lehet az egész jelenet. A gyógypedagógusok kíséretében ők is besétálnak a spirálba. Terelgetni kell őket, mert néha át akarnak gyalogolni a fenyőkön, illetve segíteni kell meggyújtani nekik a gyertyát. Nagyon kedvesek, és bár pokoli lehet megélni, hogy egy egész iskola bámulja őket, mégis életre szóló élmény lehet számukra. Jobbra nézek. A kilencedikes Lilla félrehajtott fejjel mosolyog a kicsikre. Ezért a pillanatért megérte az egész.
Elfogytak az almák. Vesszük a kabátunkat és indulunk vissza az iskolába.
Bojtival ma utolsóként lépünk ki a Tüskevárból. Mint mindig, most is nagyon örülök, hogy látom, mert soha nem találkozunk. Folyamatosan a hetedikesekről kérdezgetem. Összevetjük, amit velük kapcsolatban tudunk és tapasztalunk. Elképesztő az összes történet. Egy olyan iskolában, ahova a jó családi hátterű és képességű gyerekeket válogatják be, csodaszámba megy, amikor valakiről kiderül, hogy verik otthon, bedrogozva találtak rá stb-stb. Nálunk inkább az megy csodaszámba, ha valakinek semmi ilyesmi nincs a zsákjában. Ez az alaphelyzet, ebből kell dolgoznunk. Ahogy Bojti is sugallja: tulajdonképpen mindegy, hogy honnan jött a gyerek, hogy mi van otthon, mert arra nincs befolyásunk. Az iskola falain belül, a jelen helyzetben kell kiigazodnunk és valamiféle utat mutatni nekik.
Nem jutott már időnk mindenkit megbeszélni, mert leértünk a Széll Kálmán térre. Holnap folytatjuk a tanári búcsúbulin.
2016. december 22., csütörtök
December 16.
Elérkezett az év utolsó angolórája mindkét osztállyal. Egy általam készített angolos társasjátékkal, egy zsák szaloncukorral és egy bögre forró kávéval sétálok be a hatodik osztály termébe. Az első attrakció gyakorlással egybekötött kezdetleges egyszerű jelen idejű mondatok elővarázsolása a mélyen tisztelt publikumból egy jó kis kvázi-kommunikatív feladattal. Különböző színű cetliken megkapják az okostelefonok kapcsán tanult kifejezéseket (watch videos, listen to music stb.) A táblára felírt formula segítségével meg kell egymástól kérdezni, hogy ki mit szokott csinálni a telefonján. A másiknak pedig válaszolnia kell a...
...hoppá, rögtön egy bunyóval kezdjük a napot. A cetlik még ráérnek egy picit. A kék sarokban lévő delikvenst a hangszálaim erőteljes megrezgetésével felkérem, hogy távozzon velem a teremből „most”! Az aulában leülünk egy percre. Könnyek közt próbáljuk megbeszélni, hogy mi történt odabent, majd adok neki egy zsebkendőt és visszaballagunk a terembe. A piros sarokban lévő kolléga nem tesz le a további provokálásról, de szerencsére süket fülekre talál.
Az osztály nagyon ügyes a mondatalkotásban. Fél óra előétel után rátérünk a főfogásra: jön a társasjáték. Körbeülünk, kirakom a kártyákat, a bábukat meg a kockát. Van néhány érdektelen gyermek. Ez a játék szar – hangzik a biztató értékelés valakitől. Ám hamarosan ő is ott ül köztünk és játszik. Ó, az irónia. Az utolsó negyed órában már szivárognak ki a teremből, de nem baj. A játékosoknak kiosztom a szaloncukrokat, aztán Krisztával odakint próbáljuk a minimumon tartani a zajszintet, amíg véget nem ér az óra.
Idő közben megérkezett az egyik új srác is, akivel nem könnyű az élet. Vérbeli vadonban nevelkedett gyermek, aki a jég hátán is megél. Jön-megy, ahogy a kedve tartja. Összeverekszik egy másik kemény fiúval. Odaugrom, szétszedem őket, őt pedig lefogom, hátha. Kiszabadul a kezeim közül. Üvöltözik, hogy ő innen elmegy és soha többé nem jön vissza. Kiront az épületből. Megpróbálok utána menni. Próbálok vele beszélgetni, mondani neki, hogy ugye biztos nem ő kezdte. Mindössze ehetetlen, csökött gyümölcsöket hozó próbálkozásaim végén búcsúzóul még hátrafordul, s a következő simogató szavakat zengi a zöld füleimbe: „Te geci!”
Azt hiszem, visszamegyek. Ott maradt a kávém és már biztosan kihűlt.
A lyukasórámban megtalálom a papírt az asztalomon, amin múlt héten levélben kellett igényelnie valakinek az almát. A másik oldalán egy nagybetűkkel írt üzenet: „Kedves Anna néni! Nincs kedvem semmihez sem. Küldte: Lia!”
A hetedik osztály is egészen használható ma. Szinte mindenki részt vesz, többen gyönyörűen kitöltött feladatlapokat adnak be. Lilla bejön és leül a patkó egyik végére magányosan. Kérdezés nélkül kiválogatja a neki tetsző feladatlapokat, becsületesen kitölti őket, majd visszakéredzkedik az osztályába. A második órán itt is játszunk a társasjátékkal. Nem megy minden zökkenőmentesen – bár ezt a mondatot egyébként felesleges bármelyik alkalommal leírnom –, de azért viszonylag jól eljátszogatunk. Van, akinek nincs annyira szerencséje, de olyan is akad, akinek igazán jól eső sikerélménye van. Jó dolog társast játszani egy osztályban. Mérhetetlenül sok dolgot meg lehet tudni a csoportdinamikáról. Sajnos.
A záróra alatt ülök a tanári asztalnál. Egyszer csak megjelenik a hetedikes Arnold. Angolozni szeretne velem, hogy behozza a lemaradását. Egy korábbi felajánlásom volt, hogy aki úgy érzi, nem gyűjtött elég pontot a félév alatt, még jöhet hozzám. Kinyomtatunk négy oldalnyi tananyagot meg feladatot. Első körben az aulában ülünk le.
Ismerős arcot látok. A nyolcadikos Aliz, aki néhány hete már nem iskolánk tanulója, megint visszalátogatott. Azt mondja, hogy csak a többiekhez jött.
– Hogy telt a szülinapod? – kérdezem tőle, ugyanis láttam Facebookon és fel is köszöntöttem.
– Aludtam egész nap.
– A legjobb szülinapi ajándék.
– Hát.
Átmegyünk az orvosiba. Az aulában hirtelen túl sokan lettek. Arnold előrefut, bemegy a szobába és rám vágja az ajtót. Utánamegyek és felvilágosítom, hogy én is csak a nyitott ajtón keresztül tudok bejönni. Nevetünk. Leveti a cipőit és végigfekszik az ágyon. Én mellette ülök egy széken és segítek kitölteni a feladatlapokat. Az utolsó oldalhoz már visszatérünk a tanáriba, ahol mindenki megdicséri, hogy milyen szorgalmasan dolgozik. Januárban folytatjuk a következő témával. Amennyire az időm és energiám engedi, szeretnék lehetőséget adni egy-egy diáknak, hogy külön is foglalkozzunk az angollal, mert tényleg vannak olyanok, akik az osztályteremben képtelenek tanulni.
A nap végén a gazdaságis Ildi lehoz minket kocsival. Én ülök az anyósülésen, hátul pedig István bácsi és Arnold. Ildivel éppen arról beszélgetünk, hogy mennyire más egy hagyományos iskola légköre. Úgy tűnik, nem mindenben értünk egyet, de abban az egyben igen, hogy ott a diákok távolságtartóbbak. Sajnos ki kell szállnom, mert ideértünk a Déli pályaudvarhoz. Legközelebb folytatjuk.
Ismerős arcot látok. A nyolcadikos Aliz, aki néhány hete már nem iskolánk tanulója, megint visszalátogatott. Azt mondja, hogy csak a többiekhez jött.
– Hogy telt a szülinapod? – kérdezem tőle, ugyanis láttam Facebookon és fel is köszöntöttem.
– Aludtam egész nap.
– A legjobb szülinapi ajándék.
– Hát.
Átmegyünk az orvosiba. Az aulában hirtelen túl sokan lettek. Arnold előrefut, bemegy a szobába és rám vágja az ajtót. Utánamegyek és felvilágosítom, hogy én is csak a nyitott ajtón keresztül tudok bejönni. Nevetünk. Leveti a cipőit és végigfekszik az ágyon. Én mellette ülök egy széken és segítek kitölteni a feladatlapokat. Az utolsó oldalhoz már visszatérünk a tanáriba, ahol mindenki megdicséri, hogy milyen szorgalmasan dolgozik. Januárban folytatjuk a következő témával. Amennyire az időm és energiám engedi, szeretnék lehetőséget adni egy-egy diáknak, hogy külön is foglalkozzunk az angollal, mert tényleg vannak olyanok, akik az osztályteremben képtelenek tanulni.
A nap végén a gazdaságis Ildi lehoz minket kocsival. Én ülök az anyósülésen, hátul pedig István bácsi és Arnold. Ildivel éppen arról beszélgetünk, hogy mennyire más egy hagyományos iskola légköre. Úgy tűnik, nem mindenben értünk egyet, de abban az egyben igen, hogy ott a diákok távolságtartóbbak. Sajnos ki kell szállnom, mert ideértünk a Déli pályaudvarhoz. Legközelebb folytatjuk.
2016. december 16., péntek
A Kék Csoport
Az autizmus egy igen különleges fejlődési zavar. Aki még soha életében nem találkozott „látványosan” autista emberrel, annak furcsa, kínos vagy akár sokkoló is lehet az első találkozás. Van egy fiú a kilencedik osztályban, aki körbe-körbe járkál az épületben, néha mormog magában, és úgy általában elég nehéz vele kommunikálni. A hatodik osztályos Lia pedig egy valóságos angyal. Lelkes, együttműködő tanuló, aki gyöngybetűkkel teleírja a szótárfüzetét. Majd amikor valaki fél percnél tovább kopog valamivel a padon, akkor Lia rohamot kap, bármelyik felnőttet megszégyenítő káromkodás közepette kirohan és bevágja az ajtót.
De mi ez az egész? „Az autizmussal élő gyermek problémájának lényege a szociális-kognitív és kommunikációs készségek fejlődésének zavara, amely a személyiség fejlődésének egészét áthatja (pervazív), és általában fogyatékos állapothoz vezet.” Tünetek széles skálája jellemezhet egy autistát. Íme néhány a legszembetűnőbbekből:
Nem szeretem a fogyatékos szót használni. Inkább úgy fogalmaznék, hogy valami másképp van bekötve az agyukban, ezért sokszor úgy tűnik, mintha egy másik bolygóról érkeztek volna. Éppen az autizmusnak köszönhetően fordul elő, hogy bizonyos területeken kimagaslóan teljesítenek. A már-már unásig emlegetett Esőember nem fikció, csupán túl sok tünetet pakoltak rá egyszerre Dustin Hoffmannra, hogy igazán látványos legyen. Valóban létezik olyan, hogy azonnal megmondják, melyik lap hiányzik a pakliból. Illetve nem igaz, hogy nem igénylik a fizikai közelséget – ahogyan a film végén Raymond is ráhatja fejét a testvére vállára.
December 14., 12 óra 17 perc.
Tamással, az egyik gyógypedagógus asszisztenssel éppen sétálunk a hóesésben egy iskola mögötti ösvényen. Pár perc sétára van a Kék Csoport, ami nem más, mint a Tüskevár iskola frissen, idén szeptemberben indított részlege, amely kizárólag kisiskolás korú autista gyerekekkel foglalkozik. A távolban felsejlik egy kedves kis kékre festett házikónak kinéző épület. Amikor megérkezünk, Orsi, az egyik gyógypedagógus fogad minket.
Egy tágas folyosó tárul elém, ahogy belépek a házba. Orsi és Tamás közösen körbevezetnek. Az első helyiség, amit meglátogatunk, egy hatalmas szoba. Akkora tér van, hogy társastánc kurzust lehetne indítani. Körben a fal mentén kis egyszemélyes asztalok vannak egy-egy székkel. A szoba végében egy óriási tábla mindenféle képpel meg írással teleragasztva, a tábla előtt pedig egy nagy szőnyeg. Ez az első hely minden nap, ahova a gyerekek bejönnek. Az ajtó mellett találják felfüggesztve a napirendet. Minden egyes napot a tábla körül indítanak. Az egyik leggyakoribb játék a babzsákozás, amivel többek közt lehet gyakorolni a társas rituálékat – például köszönéseket vagy különféle kérdés-válasz szituációkat.
A következő szoba, ahova betérünk, az úgynevezett szenzoros szoba. Itt az érzékelésüket fejlesztik a gyerekeknek. Az egyik sarokban a falra fel van akasztva több tucat különböző színű és formájú anyagdarab. Ezek arra szolgálnak, hogy a gyerekek minden lehetséges anyag tapintását megszokják, mivel rengeteg dolog tapintása számukra visszataszító, undorító. Orsi elmondja, hogy elférne még ide pár kiszuperált bútordarab is hasonló célból. Most amúgy éppen Kindertojás belsőket gyűjtenek. Már nyúlok is a zsebembe, mert benne felejtettem egyet pár napja. Kilakoltatom belőle a pici oroszlánokat és átnyújtom Orsinak.
A harmadik és egyben utolsó szoba a mozgás szoba. Ez is hasonlóan tágas, mint az előző kettő. Egy része úgy fest, mintha tornaterem lenne. Tamás betol egy kis kocsit, amin fatáblák vannak, a fatáblákon pedig mindenféle jelzések. Az egyiken például két lábfej látható, amiből az egyik pirosra van festve. Ez az úgynevezett Mozgáskotta módszer, amely nem kizárólag a mozgáskultúra fejlesztésére szolgál. „A mozgásfejlődést, a figyelem és emlékezet, stb. fejlesztését, az ideg-izom kapcsolatok kialakítását a térben folyamatosan jelen lévő, vizuálisan is követhető mozgáskotta abban az életkorban (fejlődési szinten) segíti hatékonyan, ahol a verbális és tudatos tanulás még nem, vagy kevésbé jellemző.”
Az egész Kék Csoportnak összesen öt tanulója van ebben az évben. Lehet, hogy lesz majd több is, de Orsi szerint a sokkal több már nem optimális. Itt pont az lenne a lényeg, hogy teljesen egyénileg foglalkozzanak mindenkivel, mert az autisták számára terhelőek a nagy létszámú csoportos tevékenységek. Meg is jegyezzük, hogy Liának pokol lehet az 5-6. osztályban ülni a nehézfiúk között. Nem csoda, hogy folyton kirohan. Megköszönöm a vendégszeretetüket és elköszönök. Megyek vissza a nagyok közé.
12 óra 41 perc. Visszaérkezem az iskolához. Néhány gyerek kint lófrál a bejárat előtt. Az egyik hatodikosom egy nagy fehér tányérral közelít felém. Ott figyel a közepén az az egy szem kakaós zabkeksz, amit nekem készített.
Források:
http://www.autista.hu
http://www.mozgaskotta.hu
De mi ez az egész? „Az autizmussal élő gyermek problémájának lényege a szociális-kognitív és kommunikációs készségek fejlődésének zavara, amely a személyiség fejlődésének egészét áthatja (pervazív), és általában fogyatékos állapothoz vezet.” Tünetek széles skálája jellemezhet egy autistát. Íme néhány a legszembetűnőbbekből:
- Nagyon nehezen megy neki a beilleszkedés, a társas együttlét. Sokszor elkülönül társaitól.
- A fizikai közeledést könnyedén támadásnak érzékelheti.
- Súlyos problémái vannak a kommunikációval, mert nem tudja értelmezni a nem közvetlen megnyilvánulásokat – nem tud olvasni az arcunkról, a szemünkből, és nem tudja dekódolni a burkolt üzeneteket.
- A fejlődési szintjéhez képest gyenge a nyelvhasználata, vagy éppen furcsa, szokatlan.
- Repetitív mozgásai, tevékenységei vannak.
- Ragaszkodik az állandósághoz, a tökéletesen kiszámítható rendszerhez. (Módszertani szempontból: kiborító lehet számára, ha nem tudja, hogy egy adott órán mi fog történni, vagy hogy mi miért történik.)
- Gyakori jelenség a vonatok vagy más közlekedési eszközök iránti megszállottsága – pontosan ismeri a járművek típusát, a vonalakat vagy a menetrendet.
- Ijesztően érzékeny bármiféle külső ingerre. Ami számunkra természetes háttérzaj, számára halálosan idegesítő élmény lehet. Többek közt ez okozza a rendszeres kiborulást.
Fontos megjegyezni, hogy a fogyatékos állapot nem szükségszerű. Körülbelül 5%-uk önálló felnőtté válik, további 30% pedig jelentős fejlődést mutat, de szüksége van folyamatosan felügyeletre, segítségre.
A tizenkettedik osztályban is van két autista. Az egyikük egy nagyon kedves fiú, akivel minden egyes alkalommal lefolytatjuk ugyanazt a rövid beszélgetést, majd váratlanul elköszön és továbbáll. A másik pedig Júlia, akinek Asperger-szindrómája van. (Ez az autizmus egy válfaja, amely többnyire csak a társas együttlét és a kommunikáció zavarával jár együtt.) Nagyon jókat szoktunk beszélgetni, miközben néha érzem, hogy nyersen, már-már tiszteletlenül fogalmaz. Ez egy tipikus Asperger-jelenség. Nem mindig tudja a közlési szándékának megfelelően intonálni a mondatait. Viszont ha egyszer elárulom neki a születésnapomat, egy életre megjegyzi.
Nem szeretem a fogyatékos szót használni. Inkább úgy fogalmaznék, hogy valami másképp van bekötve az agyukban, ezért sokszor úgy tűnik, mintha egy másik bolygóról érkeztek volna. Éppen az autizmusnak köszönhetően fordul elő, hogy bizonyos területeken kimagaslóan teljesítenek. A már-már unásig emlegetett Esőember nem fikció, csupán túl sok tünetet pakoltak rá egyszerre Dustin Hoffmannra, hogy igazán látványos legyen. Valóban létezik olyan, hogy azonnal megmondják, melyik lap hiányzik a pakliból. Illetve nem igaz, hogy nem igénylik a fizikai közelséget – ahogyan a film végén Raymond is ráhatja fejét a testvére vállára.
December 14., 12 óra 17 perc.
Tamással, az egyik gyógypedagógus asszisztenssel éppen sétálunk a hóesésben egy iskola mögötti ösvényen. Pár perc sétára van a Kék Csoport, ami nem más, mint a Tüskevár iskola frissen, idén szeptemberben indított részlege, amely kizárólag kisiskolás korú autista gyerekekkel foglalkozik. A távolban felsejlik egy kedves kis kékre festett házikónak kinéző épület. Amikor megérkezünk, Orsi, az egyik gyógypedagógus fogad minket.
Egy tágas folyosó tárul elém, ahogy belépek a házba. Orsi és Tamás közösen körbevezetnek. Az első helyiség, amit meglátogatunk, egy hatalmas szoba. Akkora tér van, hogy társastánc kurzust lehetne indítani. Körben a fal mentén kis egyszemélyes asztalok vannak egy-egy székkel. A szoba végében egy óriási tábla mindenféle képpel meg írással teleragasztva, a tábla előtt pedig egy nagy szőnyeg. Ez az első hely minden nap, ahova a gyerekek bejönnek. Az ajtó mellett találják felfüggesztve a napirendet. Minden egyes napot a tábla körül indítanak. Az egyik leggyakoribb játék a babzsákozás, amivel többek közt lehet gyakorolni a társas rituálékat – például köszönéseket vagy különféle kérdés-válasz szituációkat.
A következő szoba, ahova betérünk, az úgynevezett szenzoros szoba. Itt az érzékelésüket fejlesztik a gyerekeknek. Az egyik sarokban a falra fel van akasztva több tucat különböző színű és formájú anyagdarab. Ezek arra szolgálnak, hogy a gyerekek minden lehetséges anyag tapintását megszokják, mivel rengeteg dolog tapintása számukra visszataszító, undorító. Orsi elmondja, hogy elférne még ide pár kiszuperált bútordarab is hasonló célból. Most amúgy éppen Kindertojás belsőket gyűjtenek. Már nyúlok is a zsebembe, mert benne felejtettem egyet pár napja. Kilakoltatom belőle a pici oroszlánokat és átnyújtom Orsinak.
A harmadik és egyben utolsó szoba a mozgás szoba. Ez is hasonlóan tágas, mint az előző kettő. Egy része úgy fest, mintha tornaterem lenne. Tamás betol egy kis kocsit, amin fatáblák vannak, a fatáblákon pedig mindenféle jelzések. Az egyiken például két lábfej látható, amiből az egyik pirosra van festve. Ez az úgynevezett Mozgáskotta módszer, amely nem kizárólag a mozgáskultúra fejlesztésére szolgál. „A mozgásfejlődést, a figyelem és emlékezet, stb. fejlesztését, az ideg-izom kapcsolatok kialakítását a térben folyamatosan jelen lévő, vizuálisan is követhető mozgáskotta abban az életkorban (fejlődési szinten) segíti hatékonyan, ahol a verbális és tudatos tanulás még nem, vagy kevésbé jellemző.”
Az egész Kék Csoportnak összesen öt tanulója van ebben az évben. Lehet, hogy lesz majd több is, de Orsi szerint a sokkal több már nem optimális. Itt pont az lenne a lényeg, hogy teljesen egyénileg foglalkozzanak mindenkivel, mert az autisták számára terhelőek a nagy létszámú csoportos tevékenységek. Meg is jegyezzük, hogy Liának pokol lehet az 5-6. osztályban ülni a nehézfiúk között. Nem csoda, hogy folyton kirohan. Megköszönöm a vendégszeretetüket és elköszönök. Megyek vissza a nagyok közé.
12 óra 41 perc. Visszaérkezem az iskolához. Néhány gyerek kint lófrál a bejárat előtt. Az egyik hatodikosom egy nagy fehér tányérral közelít felém. Ott figyel a közepén az az egy szem kakaós zabkeksz, amit nekem készített.
Források:
http://www.autista.hu
http://www.mozgaskotta.hu
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)